Výroční rozhovor: 10 otázek pro Lenku S., hlavu a motor PARACORD.CZ

Při příležitosti 10. výročí spuštění eshopu www.paracord.cz jsme si pro Vás připravili rozhovor se zakladatelkou společnosti. Zajímaly nás odpovědi na 10 otázek, které shrnují 10 let eshopu.  

Lenko, pro případ, že tento rozhovor čte úplný nováček ve světě paracordu, vysvětli, prosím, co je to vlastně paracord. Z čeho se vyrábí a k čemu slouží?

Paracord je zjednodušeně řečeno speciální tenké lanko s velmi vysokou nosností. Právě nosnost jej dělá velmi zajímavým multifunkčním nástrojem, ale i materiálem pro mnoho dalších výrobků. Nejprodávanější varianta – paracord 550 je 4mm silné lanko z polyamidu (nylonu), které unese minimálně neuvěřitelných 550 liber, to je cca 250 kg. Některé naše paracordy 550 ale opakovaně a úspěšně testujeme až na nosnost 300 kg!

Páni, 300 kg? To už je pořádná váha. Co všechno se tedy z paracordu vyrábí? A kde vlastně hledáš inspiraci k tomu, co nového by se z paracordu ještě dalo vyrobit?

Nikdy mě nepřestane udivovat, co všechno se z paracordu dá vyrobit. Klasikou jsou samozřejmě tzv. survival náramky. Z paracordu se ale vyrábí i hračky, ozdoby, opasky nebo potřeby pro mazlíčky jako vodítka, obojky a ohlávky. Zajímavé věci umí z paracordu vytvářet i interiéroví designéři nebo tuneři počítačových sestav.

Někdy se z paracordu vytvářejí opravdu inovativní kousky. Jindy se zase oživují staré techniky za užití našeho modernějšího a trvanlivějšího materiálu. Mnoho babiček si u nás na krámě už vzpomnělo na drhání z umělého lýka a nadchlo se znovu tvořit.

Přeborníkem v oživování starých technik, ale i ve vymýšlení věcí zcela nových a inovativních, je náš kolega Lukáš. Neustále přichází s novými nápady a pak je uvádí do života. Je krása to sledovat a jsme na něj moc hrdí.

Pověz nám, jak vlastně eshop PARACORD.CZ vznikal? Předcházel spuštění eshopu propracovaný business plán?

Propracovaný bussines plán to rozhodně nebyl, bylo to spíš takové bleskové nadšení zkusit něco nového. Nebála bych se to označit jako úlet a risk, ale zdá se, že se to vyplatilo.

Bylo to vlastně ještě na vysoké škole. Tenkrát jsem poprvé narazila na pojem survival náramek a rozhodla se, že jeden musím mít. Líbilo se mi, že jde o pěkný funkční doplněk, který lze v případě nouze rozmotat a získat několik metrů kvalitní šňůry, se kterou si člověk může nějak pomoct. V ČR tenkrát nebyly takové náramky k sehnání, tak jsem koupila padákovku z armádního výprodeje a náramek jsem si umotala sama. Pak chtěl náramek i manžel, kamarádi, kamarádi kamarádů. No, a tak jsme 1. 11. 2011 spustili náš eshop www.paracord.cz a začali dovážet kvalitní padákovou šňůru z USA. Nikdo tenkrát netušil, že z toho za deset let bude silná společnost, která zaměstnává několik lidí. Když na to koukám zpětně, šli jsme do toho dost po hlavě a řešili jsme vše tak, jak to přicházelo.

K Tvému týmu se ještě vrátíme, přibliž nám teď ale trochu více Tvé začátky. Kde jsi vlastně s výrobou náramků začala?

Upřímně? Začala jsem v obýváku v našem miniaturním 2+KK. Ze začátku to šlo, ale pak se provázky a komponenty začaly válet všude. Ve skříních jsme místo oblečení měli paracord a prakticky jsme bydleli u mě v práci. V sezóně jsem pletla náramky do noci a usínala u toho. Pak přišlo jedno z nejlepších rozhodnutí mého podnikání – přesunout se z obýváku do nějakých lepších prostor mimo domov, kde se budeme moci vídat s našimi zákazníky a nabídnout jim produkty i inspiraci. Pronajali jsme si bývalou kočárkárnu v nedalekém paneláku a předělali ji vlastníma rukama na obchůdek. No a pak nám do rodiny přibyl jeden zaměstnanec. Pak druhý a pak nám i ta kočárkárna už byla malá. No a teď máme už větší obchod a už je nám zase malý.

Jak se k tomuto novému koníčku stavěla Tvá rodina?

Od rodiny jsem vždy cítila velkou podporu, obzvláště od mého manžela. Úplně na začátku mě do toho maličko pošťouchla moje máma, které vděčím za ohromné množství rad a navigaci byrokratickým aparátem. Zbytek rodiny si myslím, že to bral jako jeden z mých úletů, časem ale všichni museli uznat, že to je velký úspěch. Prostě si zvykli, že PARACORD.CZ už žije s námi.

Velký zlom nastal, když jsem ležela vyčerpaná v nemocnici a uvědomila jsem si, že už to nejde dělat jako one woman show. Vzala jsem to jako další výzvu, postavila jsem se opět na nohy a rozhodla jsem se, že dám prostor a důvěru i někomu dalšímu. A tak jsme paracordí rodinu rozšířili postupně o několik úžasných kolegů, ze kterých někteří jsou s námi už tolik let, že to snad ani nejde spočítat. Práci bez nich si dnes již nedokáži představit. Stali se prostě nedílnou součástí firmy i rodiny.

Kdo všechno je tedy součástí paracordí rodiny a jaké je to být hlavou takové rodiny?

Jsou to hlavně moji kolegové, kteří se starají o expedici, výrobu, zákaznický servis, ale i o dobrou náladu. Nesmím ale opomenout ani některé naše externí spolupracovníky, se kterými je naše spolupráce tak úzká, že jsou prakticky také členy rodiny. Díky všem těmto lidem jsme tam, kde jsme, a stále se rozrůstáme. I když pár lidí od nás již bohužel odešlo, se všemi máme krásný vztah a jsme rádi, když je sem tam vidíme na prodejně a dozvíme se, jak se jim daří. Líbí se mi, že jsme stabilní a vyrovnaný tým, který se pomalu a opatrně rozrůstá.

Já rozhodně nejsem typická šéfka, na lidech mi záleží a dělá mi radost, když jsou v práci spokojení, protože jen tak se společně můžeme posouvat dál. Vždy se snažím o osobní, lidský a férový přístup. Ostatně stejně jako při jednání s našimi zákazníky.

Kdo tedy jsou vaši zákazníci? A který z vašich zákazníků vás za těch 10 let nejvíce zaujal?  

Já si po těch letech skoro myslím, že v našem sortimentu se nakonec najde každý. Naši zákazníci jsou tak různorodé povahy, zaměření i věku, že se již ani neodvážím vymýšlet nějaký výčet. Jsou to jednotlivci, zájmové skupiny, firmy, ale třeba i samosprávné celky. Stále přicházejí s novými nápady a potřebami a tím nás neustále posouvají vpřed.

Před pár lety mě jeden zákazník opravdu překvapil záměrem vyrábět z našeho paracordu boty ve velkém. Moc jsem tomu tenkrát nedávala, ale barefoot sandály jsou u nás jednoznačně hitem každého léta. Lidé si je vyrábějí doma většinou sami a ty kombinace úvazů a barev, které stále vylepšují, jsou prostě úžasné.

Lenko, čím si myslíš, že je vlastně Tvá firma výjimečná?

Když nad tím tak přemýšlím, tak si říkám, jestli možná nejdeme tak trochu proti proudu.

Nabízíme totiž mimo jiné široký výběr a velké skladové zásoby všemožných barev a typů paracordů a také nepřeberné množství všemožných dalších dílků k tvoření.  Samozřejmě také vyrábíme vlastní výrobky z paracordu, troufám si říct, že se nám docela i daří určovat trendy a stále přicházet s něčím novým.

Každý zákazník je pro nás důležitý. Pokud u nás zákazník nenajde, co hledal, tak nás to nikdy nenechá chladnými a vždy se snažíme najít pro něj řešení. Zároveň ale nejsme takový ten obchod, co se snaží Ti vnutit něco za každou cenu. Chceme, aby zákazník odcházel přesně s tím, co chce a potřebuje a hlavní je, aby se k nám vrátil.

Také se mi zdá, že dnes se hrozně řeší unboxing a to, aby balík dobře vypadal, když dorazí domů zákazníkovi. My ale používáme stále i recyklované obalové materiály a nevím, proč bychom neměli, vždyť planetu máme jen jednu.

Celkově nás určitě považuji za profíky, kterým na jejich práci záleží a kteří si pečlivě vybírají kvalitní materiál, dodavatele i spolupracovníky.

Kdy Tě to v práci baví nejvíc?

Nejraději mám, když obsluhuji zákazníky na prodejně a dorazí k nám někdo, kdo si přišel vlastně zatím jen pro radu a okouknout materiál. Mám tak možnost zjistit, co má v plánu, všechno mu ukázat, poradit mu a většinou ho vidím odcházet s méně věcmi, než si myslel, že bude potřebovat. Ohromně mě pak nadchne, když dorazí po pár dnech s úsměvem na tváři, chlubí se vlastními výrobky a nakupuje další materiál.

Hodně mě ale těší i spolupráce na velkých i menších zakázkách třeba s Policí ČR nebo s některými nadacemi. Pravidelně pro ně vymýšlíme nové náramky a jiné dárkové předměty, které slouží např. k vyjádření díků nebo jako forma uznání.

A když už jsme se Tě zeptali na to, co Tě v práci baví nejvíce, zajímá nás více věcí o Tobě. Jaká je Lenka S.? Nachystali jsme si proto na Tebe i 10 krátkých osobních otázek:

Co Tě motivuje do další práce?

Za dobře vykonanou práci se nejraději odměním tím, že se vytrhnu z pracovního režimu, obuji si pohorky a vyrazím se na celý den projít do přírody.

Oblíbená barva?

Určitě zelená.

Dovolená na pláži nebo poznávací zájezd?

Ani jedno, dovolená někde v zeleni, kde lišky dávají dobrou noc.

Oblíbené jídlo?

Hmm. Nejspíš sushi.

Oblíbený nápoj?

Domácí citrónová limonáda, v práci Redbull :-)

Kalhoty nebo sukně?

Jednoznačně kalhoty, se sukní na mě nechoďte.

Autobus nebo vlak?

Raději vlak, ale když je čas, tak nejraději pěšky.

Oblíbená sladkost?

Gumoví medvídci, ale jsem spíše na slané.

Dechovka nebo Rock?

Jednoznačně rock, dechovku prosím ne :-)

Film nebo knížka?

Těžká otázka, ráda mám obojí, ale na knížky postrádám čas.

 

Lenko, moc Ti děkujeme za čas, který jsi s námi při tomto rozhovoru strávila. Je něco, co bys chtěla zmínit na závěr?

Určitě bych chtěla moc poděkovat zejména našim věrným zákazníkům, kteří nás neustále posouvají dál. Dále pak členům paracordí rodiny, bez kterých by to nešlo. Ale také našim dodavatelům, kteří splňují všechny naše náročné požadavky. A že si někdy navymýšlíme pěkné záludnosti.

Rozhovor si pro Vás připravili a otázky Lence S. kladli Lenka H. a Lukáš.