O materiálu / O paracordu - historie a obecné informace

Co je to paracord?

Paracord, parachute cord, a nebo česky padáková šňůra, v hantýrce „padákovka“ jsou různá pojmenování stejného materiálu.  Myslí se jím hlavně paracord typ III. – 550, což je 4mm tlusté nylonové (PA) lanko, původně používané paragány a výsadkáři hlavně za druhé světové války, kteří pro něj postupem času našli mnoho různých využití. V dnešní době je používané jako multifunkční lanko jak mezi příslušníky bezpečnostních sborů, tak u civilistů. Neméně využití pro něj najdou ale i příznivci kreativního tvoření a rukodělných prací.

Paracord v praxi

Paracord se dá použít prakticky kdekoliv, kde potřebujete něco přivázat, svázat, uchytit, atd. Dále se používá k výrobě náramků, přívěšků, bižuterie všeho druhu, obojků, vodítek, ohlávek, opasků, tkaniček, bičů a k mnoha dalším úžasným věcem.

V armádní praxi se používá například na uchycení vybavení na batohy,  přivázání důležitých nebo malých předmětu, které nechceme ztratit, zajištění zavazadel na vozidlech, upevnění maskovacích sítí, stavbu přístřešků a podobně. Nebo také na měření vzdálenosti, jako provázky na opravu výstroje a vybavení nebo nouzově i na rybaření. Dále by se v nouzové situaci dal použít i na slanění, spuštění nebo vytažení.

Vzhled, specifikace, nosnost,…

Paracord se dnes vyrábí již v několika rozměrech. Nejpoužívanější klasikou, která se vyrábí v nejvíce barvách, ale zůstává paracord typ III. – 550.

Paracord 550 je lanko vyrobené z polyamidových vláken (nylonu). Šíře lanka je 4mm a mělo by unést až 250kg nebo i více. Originální barvou je barva oliv, ale dnes je již dostupné v mnoha tisících barevných variantách. Paracord se skládá ze dvou částí – obal a jádro. Obal paracordu 550 je pružnější, upletený z 32 nebo 36 pramenů a jádro tvoří 7 dvojitých přízí. Pokud potřebujeme, můžeme ho rozebrat a použít jen jeho část. Jednotlivé příze z jádra se dají použít např. na šití nebo rybaření. Samostatný barevný oplet se zase používá na kreativní tvorbu.


Paracord 550 od PARACORD.CZ

Paracord 550 – typ III., který u nás nakoupíte je vyroben podle původní armádní normy MIL-C-5040H z polyamidu (nylonu) a má všechny požadované vlastnosti. Skládá se z několika středových vláken, která jsou pevně opletena druhou odolnější vrstvou. Náš paracord splňuje tyto parametry:

Průměr: 4mm

Min. nosnost: 250kg (550liber, odtud tedy ten název)

Min. elasticita: 30%

Max. váha: 6,61g/m

Středová vlákna: 7

Oplet: 32 nebo 36 vláken

Konkrétnější informace jako typ barvení, váhu, nosnost, uv stabilitu, původ a další najdete vždy v detailu produktu u jednotlivých barev nebo v technickém listu.

V naší nabídce najdete jen ten nejkvalitnější paracord vyrobený na nejnovějších strojích dle všech patentů a norem. Nabízíme ale i výrobky z tohoto praktického materiálu. Např.:

Náramky, upletené z několika metrů paracordu v kuse, které můžete kdykoliv rozmotat.

Přívěšky, které slouží krom okrasy i jako předměty na zlepšení úchopu nožů, svítilen a jiného vybavení nebo jako bezpečnostní prvky.

Opasky, ve kterých je smotáno třeba i 30m paracordu.

Vodítka a obojky pro psy a mnoho dalšího.

Více informací, tipů a návodů na využití paracordu najdete v sekci TIPY, TRIKY A NÁVODY v horním vodorovném menu.

Jiné rozměry paracordu

V poslední době na trhu narazíte i na jiné rozměry paracordu. Klasika je samozřejmě paracord 550 - náš hlavní produkt.

Více o různých typech paracordu najdete v následujícím článku:

 Rozdíly v jednotlivých typech paracordu (klikni zde)

paracord_typy_popis_male

 

 
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení