Pozor! Dočasná změna otevírací doby kamenné prodejny.

O materiálu / O paracordu - historie a obecné informace

Co je to paracord?

Paracord, parachute cord, a nebo česky padáková šňůra, v hantýrce „padákovka“ jsou různá pojmenování stejného materiálu.  Myslí se jím hlavně paracord typ III. – 550, což je 4mm tlusté nylonové (PA) lanko, původně používané paragány a výsadkáři hlavně za druhé světové války, kteří pro něj postupem času našli mnoho různých využití. V dnešní době je používané jako multifunkční lanko jak mezi příslušníky bezpečnostních sborů, tak u civilistů. Neméně využití pro něj najdou ale i příznivci kreativního tvoření a rukodělných prací.

Paracord v praxi

Paracord se dá použít prakticky kdekoliv, kde potřebujete něco přivázat, svázat, uchytit, atd. Dále se používá k výrobě náramků, přívěšků, bižuterie všeho druhu, obojků, vodítek, ohlávek, opasků, tkaniček, bičů a k mnoha dalším úžasným věcem.

V armádní praxi se používá například na uchycení vybavení na batohy,  přivázání důležitých nebo malých předmětu, které nechceme ztratit, zajištění zavazadel na vozidlech, upevnění maskovacích sítí, stavbu přístřešků a podobně. Nebo také na měření vzdálenosti, jako provázky na opravu výstroje a vybavení nebo nouzově i na rybaření. Dále by se v nouzové situaci dal použít i na slanění, spuštění nebo vytažení.

Vzhled, specifikace, nosnost,…

Paracord se dnes vyrábí již v několika rozměrech. Nejpoužívanější klasikou, která se vyrábí v nejvíce barvách, ale zůstává paracord typ III. – 550.

Paracord 550 je lanko vyrobené z polyamidových vláken (nylonu). Šíře lanka je 4mm a mělo by unést až 250kg nebo i více. Originální barvou je barva oliv, ale dnes je již dostupné v mnoha tisících barevných variantách. Paracord se skládá ze dvou částí – obal a jádro. Obal paracordu 550 je pružnější, upletený z 32 nebo 36 pramenů a jádro tvoří 7 dvojitých přízí. Pokud potřebujeme, můžeme ho rozebrat a použít jen jeho část. Jednotlivé příze z jádra se dají použít např. na šití nebo rybaření. Samostatný barevný oplet se zase používá na kreativní tvorbu.


Paracord 550 od PARACORD.CZ

Paracord 550 – typ III., který u nás nakoupíte je vyroben podle původní armádní normy MIL-C-5040H z polyamidu (nylonu) a má všechny požadované vlastnosti. Skládá se z několika středových vláken, která jsou pevně opletena druhou odolnější vrstvou. Náš paracord splňuje tyto parametry:

Průměr: 4mm

Min. nosnost: 250kg (550liber, odtud tedy ten název)

Min. elasticita: 30%

Max. váha: 6,61g/m

Středová vlákna: 7

Oplet: 32 nebo 36 vláken

Konkrétnější informace jako typ barvení, váhu, nosnost, uv stabilitu, původ a další najdete vždy v detailu produktu u jednotlivých barev nebo v technickém listu.

V naší nabídce najdete jen ten nejkvalitnější paracord vyrobený na nejnovějších strojích dle všech patentů a norem. Nabízíme ale i výrobky z tohoto praktického materiálu. Např.:

Náramky, upletené z několika metrů paracordu v kuse, které můžete kdykoliv rozmotat.

Přívěšky, které slouží krom okrasy i jako předměty na zlepšení úchopu nožů, svítilen a jiného vybavení nebo jako bezpečnostní prvky.

Opasky, ve kterých je smotáno třeba i 30m paracordu.

Vodítka a obojky pro psy a mnoho dalšího.

Více informací, tipů a návodů na využití paracordu najdete v sekci TIPY, TRIKY A NÁVODY v horním vodorovném menu.

Jiné rozměry paracordu

V poslední době na trhu narazíte i na jiné rozměry paracordu. Klasika je samozřejmě paracord 550 - náš hlavní produkt.

Více o různých typech paracordu najdete v následujícím článku:

 Rozdíly v jednotlivých typech paracordu (klikni zde)

paracord_typy_popis_male