15 top použití paracordu v nouzi

15 nejlepších využití pro paracord v outdoorové praxi
 

 

Paracord, paracord 550, parachute cord, 550 cord a nebo česky padáková šňůra, v hantýrce „padákovka“ jsou různá pojmenování stejného materiálu.  Je jím 4mm tlusté nylonové (PA) lanko, které se stalo velice populární součástí výbavy každého dobrodruha. Vyrábí se v mnoha různých barvách a opravdový paracord je testován, aby i při své skladnosti a nízké hmotnosti udržel minimálně 550 liber (250 Kg). Při výběru paracordu si dejte velký pozor, abyste nenakoupili levné napodobeniny, které vypadají podobně, ale nemají zdaleka takové vlastnosti a nosnost jako opravdový paracord. U kreativní tvorby sice nosnost tak důležitá není, ale při praktickém použití někde v přírodě by Vám nekvalitní šňůra mohla způsobit nemalé problémy.

Nejpopulárnějším způsobem skladovaní paracordu tak, abyste jej měli stéle u sebe je bezpochyby survival náramek upletený z několika metrů paracordu, který můžete kdykoliv v případě nouze rozmotat a okamžitě použít. Běžný paracord náramek obsahuje 3-5m paracordu. Budeme se tedy soustředit hlavně na využití takto dlouhých kusů paracordu.

 

Následuje 15 nejlepších využití pro paracord

1) Tvorba přístřešku
Jedno z nejlepších použití paracordu v divočině. Stačí jen napnout paracord mezi dva stromy, přehodit přes něj celtu, pončo nebo jinou plachtu, a máte jednoduchý úkryt před nepříznivým počasím. Přístřešek můžete vylepšit a zabezpečit tím, že rohy plachty přivážete ke kolíkům, nebo k dalším stromům.

2)Provizorní škrtidlo – první pomoc
Uřízněte kus paracordu a najděte klacek střední tloušťky. Ke klacku přivažte oba konce paracordu, přiložte provizorní škrtidlo na správné místo a kroucením šňůru napněte. (Pokud jste už škrtidlo přiložili, nesundávejte ho ani nepovolujte, je vhodné poznamenat čas přiložení). Jako škrtidlo paracord použijte pouze v extrémní situaci a pouze pokud víte, co děláte. Při nesprávném použití můžete zranění zhoršit.

3) Výměna přetržené tkaničky do bot
Stačí zatavit konce paracordu a navléknout ho do bot. (Další způsob jak mít u sebe paracord v divočině).

4) Provizorní opasek
A nebudete je mít na půl žerdi ... :-)

5) Přivázání věcí na batoh
Třeba láhev s vodou, aby byla přístupná, nebo něco většího, co se nevejde dovnitř do batohu.

6) Zajištění dlahy – první pomoc
Najděte větve správné velikosti a po přiložení ke zraněné končetině je opatrně svažte paracordem.

7) Nástraha

Vytáhněte vnitřní lanka paracordu a svažte je dohromady. Získáte tak 7x delší kousek šňůrky, která je hůře viditelná. Napněte nástražnou šňůrku tak aby při kontaktu spustila požadovaný mechanismus (poplach, fotopast, světlo,…).

8) Rybářský vlasec

Vytáhněte vnitřní bílá vlákna a použijte je jako rybářský vlasec. Kousek paracordu včetně vnitřních vláken pak můžete použít jako provizorní mušku.

9) Nouzové stehy - první pomoc

Pokud nemáte žádnou jinou možnost, vnitřní vlákna paracordu lze použít i jako nouzové stehy k uzavření rány. Je to pořád lepší než nechat velkou ránu otevřenou a nechráněnou. Použijte vnitřní vlákna paracordu, které předem převaříte ve vroucí vodě.

10) Rybářská síť

Obvykle funguje lépe než vlasec z paracordu, ale spotřeba paracordu je z pravidla větší. Použijte 1m paracordu ze kterého vytáhnete vnitřní vlákna. Získáte tak cca 7m vnitřních vláken, které svážete do menší sítě.

11) Čištění hlavně zbraně

Přivažte na paracord kousek látky a protáhněte hlavní.

12) Držák na ryby (fish stringer)

V USA používaná varianta vezírku. Chycené ryby se navléknou na paracord a ponechají živé ve vodě, aby je bylo možné uchovat a připravit čerstvé.

13) Lano k udržení skupiny pohromadě

Pokud máte dost paracordu, můžete k němu přivázat všechny členy supiny. Za špatné viditelnosti (tma, vánice,…) Vám pomůže udržet skupinu pohromadě a ve správném směru cesty. O každém tak budete mít přehled.

14) Utěsnění malých děr v nádobách

Další velice dobré využití paracordu. Pokud stavíte paracord (žárem), stane se z něj kousek lepkavého plastu. Jakmile se ochladí, tak ztuhne. Můžete si tedy roztavit kousek paracordu a použít jej k utěsnění menších děr nebo dokonce jako lepidlo.

15) Použití jako troud

Rozložte paracord na jednotlivé části (můžete využít i barevný oplet, i vnitřní vlákna), roztřepte paracord mezi prsty nebo kameny a použijte kousky jako podpalový materiál.

Existuje samozřejmě mnoho dalších využití paracordu. Zatím jsme vybrali těchto 15 ověřených použití. Pokud mate návrh na doplnění tohoto seznamu nebo jste přišli na své unikátní použití, neváhejte nás kontaktovat na paracord@paracord.cz