Pozor! Dočasná změna otevírací doby kamenné prodejny.

Magnéziová křesadla - test troudů

Magnéziová křesadla - test troudů

 

Na skautském táboře střediska Javor Klatovy, který se konal v létě 2015, si pro Vás družina Bobrů připravila test magnéziových křesadel, které prodáváme a provedla zároveň průzkum toho, co se dá použít jako troud (podpalový materiál) a jak který materiál funguje. Udělali spoustu závěrů a vyvrátili několik mýtů.

Jako první věc se ukázalo, že magnéziová křesadla fungují velice dobře a vytváří velké množství žhavých jisker. Nicméně ne každému křesání hned šlo, vyžadovalo to trénink, který nakonec zvládli všichni členové týmu, včetně mladších účastníků. Problém ale byl sehnat podpalový materiál, který by od jisker snadno chytil a vydržel hořet dost dlouho, aby zapálil něco dalšího.

Pomocí brainstormingu tedy navrhli několik předmětů, které by se dali použít jako troud a měli za úkol je během dopoledne opatřit.

Opatřili: březovou kůru, suchou trávu, ztrouchnivělé vysušené dřevo, suchý mech, papírové kapesníky, bílý papír z bloku, staré noviny, dámský hygienický tampón, kostku pevného podpalovače (pepa), lidské vlasy, vnitřní vlákna paracordu, suché hobliny, konopný provázek, chtěli opatřit také chmýří z rostliny, která se nazývá suchopýr a roste např. na Šumavě. Tato rostlina je však chráněná a tak od tohoto nápadu upustili.

Následuje tabulka, která zachycuje odpozorované vlastnosti jednotlivých materiálů.

 

troud_paracord_oprav_LOGO

 

Materiály, které se nám opakovaně podařilo zapálit a které tedy doporučujeme:

březová kůra, papírové kapesníky, dámský hygienický tampón, konopný provázek, pevný podpalovač.

Paracord se jako troud v nouzové situaci použít rozhodně dá a jeho pomocí je možné oheň rozdělat. Známe lidi, kteří to umí, nicméně nám se to nepovedlo. Dokázali jsme najít rozhodně lepší předměty, které fungují lépe.

 

Družina Bobrů na základě svého vlastního výzkumu došla k několika závěrům:

-        Magnéziové křesadlo je bezva věc, kterou si rozhodně přidají do své KPZ.

-        Křesání vyžaduje trpělivost a plynulý pohyb po co nejdelším kusu magnéziové tyčinky. Pro vykřesání jiskry se dají použít obě strany ocílky. Zubatá strana udělá na novém křesadle rýhy, když je rýh dostatek, je výhodnější začít používat plochou stranu, která ubrušuje vrcholy a zase vytváří jiskry.

-        Dámské hygienické tampóny jsou překvapivě užitečná věc, o které do dnešního dne nevěděli a také není od věci mít je ve své KPZ.

-        TIP! Pokud jste v nouzi, venku je mokro a potřebujete rychle usušit něco, co chcete použít, strčte to nejlépe do kapsy od kalhot a normálně se pohybujte. Lidské teplo a tření věc poměrně rychle usuší.

-        Rozdělání ohně křesadlem není nejlehčí způsob a vyžaduje trénink. Stěžejním pro úspěšné rozdělání ohně je jednoznačně volba vhodného podpalového materiálu – troudu.

-        Když se naučíte rozdělat oheň křesadlem, tak budete jednoznačně za hustýho frajera :-D Zapalovačem to umí každej…

 

Aneb „Nebuď IN, buď OUT. Nebuď skin, buď SKAUT.“ :-)

 

Článek sepsala a fotky poskytla Wlčice.

Testování prováděla družina Bobrů střediska Javor Klatovy.

Zvláštní poděkování: Děkujeme Kuldovi, který obětoval své vlasy.

 

Následují fotografie z testování:

 

pokus

pokus2

pokus3

pokus6

 

Březová kůra

kra_1

kra_2

kra_3

 

Konopný provázek

konopn_provazek_1

konopn_provazek_2

 

Papírový kapesník

papirov_kapesnik2

papirov_kapesnik3

 

Dámský hygienický tampón

pepo

 

Suchá tráva

trava

 

 

Trouchnivé dřevo

trouchnive_devo

 

Paracord

paracord

 

Lidské vlasy

vlasy